Please see below for the Lent Term sporting results of the first school teams. Click here for more information.

Badminton (Mixed U18A)

5 February – vs. Queen Elizabeth Grammar School (QEGS), Penrith (A)

29 February – vs. Stonyhurst College (A)


Basketball (1st V)

11 January – lost vs. Rossall School (H) 44-37

15 January – vs. Limehouse School (A)

22 January – vs. Giggleswick School (H)

26 February – vs. Rossall School (A)

4 March – vs. Giggleswick School (A)

18 March – vs. Limehouse School (H)


Football (1st XI)

11 January – won vs. Rossall School (H) 8-3

15 January – vs. Limehouse School (A)

18 January – vs. St Peter’s School, York (A)

1 February – vs. Barnard Castle School (A)

5 February – vs. Queen Elizabeth Grammar School (QEGS), Penrith (A)

8 February – vs. St Peter’s School, York (H)

26 February – vs. Rossall School (A)

14 March – vs. Barnard Castle School (H)

18 March – Limehouse School (H)


Golf (1st)

8 January – vs. Newcastle School for Boys (N) – National Cup Round 2


Hockey (Girls 1st XI)

18 January – vs. RGS Newcastle (A) (Friendly)

29 January – vs. Bradford Grammar School (N) (Friendly)

30 January – vs. Malvern College (H) (League)

12 February – vs. Stonyhurst College (H)

4 March – Austin Friars 7’s Tournament (A)


Netball (U18 A/1st VII)

8 January – won vs. Wirral School For Girls (A) 44-38 (National Cup – Round 6)

11 January – won vs. RGS, Newcastle (H) 36-25

15 January – vs. Woodhouse Grove School (H)

15 January – vs. Wilmslow High School (A)

22 January – vs. Manchester MET University (A)

25 January – vs. Regional Netball Finals (A) (Regional Finals)

29 January – vs. The Grammar School at Leeds (H)

1 February – vs. Woodhouse Grove School (A)

8 February – vs. Ashville Harrogate (H)

12 February – vs. Stockport Grammar School (A)

29 February – vs. Stonyhurst College (H)

4 March – vs. Rossall School (H)

14 March – vs. St Peter’s School, York (H)

21 March – vs. Rugby School (A)

21 March – vs. Oundle School (N)


Rugby Sevens (U18 A/1st XV)

26 February – vs. Denstone College (N) (Friendly)

29 February – vs. Millfield School (N) (7s Tournament)

8 March – North of England’s U18s 7’s (7s Tournament)

11 March – vs. Ampleforth College (A) (7s Tournament)

15 March – vs. Denstone College (A) (7s Tournament)

24 March – vs. Brighton College (TBC)

28 March – vs. Bradford Grammar School (TBC)

28 March – vs. Brighton College (TBC)

29 March – vs. Brighton College (TBC)

30 March – vs. Brighton College (TBC)


Running (Mixed U18 A)

4 March – Shrewsbury Relays (A)